Wycinanie drzew metodą alpinistyczną. Charakterystyka usługi
Samodzielne wycinanie lub podcinanie drzew można przeprowadzać na niewysokich roślinach i równym terenie. W przypadku, gdy dostęp do korony drzewa jest utrudniony, a całkowite ścięcie jest potencjalnie niebezpieczne dla ludzi i okolicznego mienia, należy skorzystać z odpowiedniej firmy. W tym wpisie dowiecie się, na czym polega wycinanie drzew metodą alpinistyczną.
Tam, gdzie nie da się użyć podnośników
Wycinka drzew metodą alpinistyczną to po prostu stosowanie technik alpinistycznych, których używają pracownicy wysokościowi do wycinania i przycinania drzew. W ten sposób cały proces przebiega szybciej i co ważniejsze, o wiele bezpieczniej. Wysokie drzewa przeważnie przycina się za pomocą podnośników, jednak często jest to niemożliwe ze względu na nierówny teren, przebiegające linie energetyczne, czy gęste zagospodarowanie. Trudności sprawiają przede wszystkim parki, cmentarze, małe ogrody oraz wiele innych punktów aglomeracji miejskich. Wycinanie i przycinanie drzew należy wykonywać zgodnie z przepisami, które w wielu przypadkach zabraniają wykonywania takich czynności bez odpowiednich kwalifikacji. Alpinistyczne przycinanie drzew jest skuteczniejsze niż tradycyjne metody. Pracownicy są w stanie dotrzeć do miejsc w koronie drzewa, by np. usunąć chore gałęzie. W ten sposób drzewo może dalej rosnąć i nie wygląda na niechlujnie „poszarpane”.
Bezpieczne usuwanie wysokich drzew
Choć wycinka na działkach prywatnych nie jest obciążona opłatami, jej nieodpowiednie przeprowadzenie grozi karą. Wymagane jest także złożenie stosownego wniosku. Na wszystkich pozostałych działkach (w tym działkach prywatnych, na których prowadzona jest działalność gospodarcza) naliczane są koszty wycinki. W przypadku wycinania całych drzew także stosuje się metody alpinistyczne. Najpierw pracownicy muszą odpowiednio zabezpieczyć teren. Następnym krokiem jest odcinanie konarów aż do pnia. Drzewo dzielone jest na fragmenty. Po usunięciu całej korony ścina się poszczególne części. W ten sposób nie trzeba zabezpieczać dużej przestrzeni wokół drzewa na dojazd ciężkiego sprzętu oraz usuwanie kolejnych elementów. Ciężkie pnie obwiązuje się linami, by można było powoli i bezpiecznie opuścić je na ziemię. Z jednej strony zwiększa to bezpieczeństwo, a z drugiej zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia inwentarza. Po wykonanej pracy ekipa powinna uporządkować dany teren i go odbezpieczyć.
Powrót