Wybór alpinisty przemysłowego. Na co zwrócić uwagę?
Alpinistyka przemysłowa to zawód, którego początki sięgają lat 60. To wtedy pojawiły się pierwsze usługi tego typu, które różniły się od tego, jak ten zawód wygląda dziś. Fachowcy mieli do dyspozycji jedynie dwie liny – jedna z nich była zjazdowa, a druga asekuracyjna. Warto zauważyć, że alpinistyka to zawód nie dla każdego. Wymaga nie tylko odwagi, ale także doświadczenia, uprawnień i ćwiczeń.
Wybierając alpinistę przemysłowego, warto zwrócić uwagę na predyspozycje osobowościowe, które powinna posiadać osoba wykonująca ten zawód. Główną z cech naszych pracowników jest brak lęku wysokości, ale także wiążąca się z tym odwaga i zdolność do pracy w warunkach ekstremalnych. Schorzeniami wykluczającymi z zawodu alpinisty są choroby alkoholowe i psychiczne, a także epilepsja, cukrzyca, wysokie ciśnienie oraz choroby serca.
Nie wolno zapominać o tym, że do wykonywania prac na wysokościach wybierane są tylko osoby posiadające aktualne badania. Zgodnie z przepisami polskiego prawa każdy pracownik wysokościowy, który pracuje na powierzchni znajdującej się na wysokości co najmniej jednego metra od podłogi, musi takie badania wykonać. Badania są zazwyczaj ważne dwa lub trzy lata. Dla potencjalnych pracodawców duże znaczenie powinno mieć także doświadczenie kandydatów. Nie jest to jednak wymóg w przeciwieństwie do obligatoryjnego kursu przygotowawczego. Alpinista przemysłowy powinien odbyć szkolenie wysokościowe IRATA, trwające 30 godzin. Jego akredytacja nie jest wymagana, jednak w trosce o zdrowie, a także życie pracowników, warto zatrudniać osoby, które go ukończyły.
Co może wykonywać alpinista przemysłowy?
Zakres usług alpinisty nie ogranicza się już jedynie do prac na budowach. Jego możliwości zaczęły być doceniane także w innych obszarach takich jak montaż oświetlenia, wieszanie banerów i montaż oraz demontaż reklam wielkoformatowych. Pomoc alpinisty nieoceniona jest także przy ścinaniu drzew oraz kształtowaniu koron, a także malowaniu elewacji, czyszczeniu hal przemysłowych oraz odśnieżaniu dachów. Alpiniści przemysłowi zajmują się także usuwaniem gniazd os i wszelkich elementów stanowiących zagrożenie.
Powrót