Usługi alpinistyczne. Prace montażowe na wysokości
Prace na wysokości to bardzo odpowiedzialne zajęcie, które wymaga rzetelnego przygotowania i zachowania odpowiednich środków ostrożności. Zakres obowiązków alpinisty jest bardzo szeroki – chyba nie wyobrażasz sobie wchodzenia na szczyt wieżowca, aby umyć swoje okno, prawda? A jak alpiniści radzą sobie w pracach montażowych na wysokości, aby zachowywać jak największe bezpieczeństwo?
Bezpieczeństwo w pracach montażowych na wysokości
Upadek z wysokości jest co trzecim wypadkiem śmiertelnym w budownictwie. Właśnie dlatego tak wielką rolę w usługach alpinistycznych odgrywają badania, specjalistyczny sprzęt, odpowiedzialne podejście do pracy i bezpieczne wykonywanie swoich obowiązków. Podstawą jest odpowiednie wyposażenie, które gwarantuje bezpieczeństwo na wysokości. Obejmuje ono:
- liny alpinistyczne – sprzęt wspinaczkowy to niezbędnik każdego pracownika wykonującego obowiązki na wysokości. Liny dzielą się na dynamiczne oraz statyczne
i znacząco różnią się funkcjami. Dynamiczne są elastyczne i rozciągliwe, a ich głównym zadaniem jest pochłanianie energii, która powstaje przy opadnięciu. Liny statyczne nie mogą rozciągać się pod wpływem ciężaru; - uprząż – jej zadaniem jest utrzymywanie alpinisty, tak aby mógł mieć swobodne ręce do wykonywania czynności na wysokości. Uprząż powinna być miękka i komfortowa, aby zapewnić wygodę i niwelować otarcia;
- kask ochronny – jest dodatkowym zabezpieczeniem, które jest niezbędne podczas awaryjnych sytuacji. Kask jest ochroną zarówno zdrowia, jak i życia.
Nieważne, czy alpinista znajduje się na bardzo dużej wysokości, czy wykonuje proste czynności dekarskie – odpowiednia ochrona musi być zapewniona w każdej sytuacji.
Co wchodzi w zakres obowiązków alpinisty?
Zakres obowiązków jest tak szeroki, że poniższa lista byłaby zbyt długa i nużąca, dlatego poniżej przedstawiamy, niektóre usługi alpinistyczne. Są to:
- prace dekarskie i montaż rynien,
- rozbiór i wyburzenia kominów,
- malowanie budynków, mostów, elewacji,
- remonty konstrukcji stalowych,
- prace elektryczne na wysokości,
- spawanie,
- naprawy dachów, rynien,
- uszczelnianie dachu,
- mycie szyb, okien, elewacji,
- usuwanie lodu i śniegu,
- wycinanie drzew,
- montaże reklam.
Osoby, które zajmują się na co dzień pracami alpinistycznymi, tworzą wyjątkową grupę zawodową. Alpinistą nie każdy może być – warto więc doceniać ich wymagającą pracę.
Powrót