Śnieg na dachu – dlaczego należy go usuwać
Od kilku lat zima lubi nas zaskakiwać, co krok serwując drastyczne zmiany pogody. Nieodłącznie jednak z sezonem zimowym łączą się opady śniegu. Czasem regularne, a czasem miejscowe, ale bardzo obfite. Jeśli utrzymuje się ujemna temperatura śnieg osiada między innymi na dachach budynków, tak prywatnych domów, jak i wielkich biurowców czy marketów. Sytuacja taka często jest bagatelizowana, tymczasem śnieg może być przyczyną wielu tragedii. Dlatego ustawa o Prawie Budowlanym nakłada obowiązek odśnieżania dachów oraz usuwania nagromadzonego lodu.
Waga śniegu
Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy że śnieg, choć wygląda jak biały puch, może posiadać ogromny ciężar. Dzieje się tak zwłaszcza, gdy jest bardzo mokry. Zaledwie jeden metr sześcienny puchu śniegowego może ważyć nawet dwieście kilogramów. Gdy jest on mokry waga ta wzrasta nawet czterokrotnie! Stanowi on ogromne nibezpieczeństwo na płaskich dachach, jakie spotykamy w większości hipermarketów czy hal magazynowych. Pod jego naporem mogą się one zawalić. Jednak również na dachach skośnych śnieg jest przyczyną wielu wypadków, w tym również obrażeń spowodowanych osunięciem. Jedna z największych w naszym kraju tragedii wydarzyła się w Katowicach w roku 2006, kiedy to zawalił się dach hali, w której odbywały się Międzynarodowe Targi Katowickie. W jego wybiku zginęło sześćdziesiąt pięć osób a kilkaset zostało rannych.
Obowiązek odśnieżania
Musimy pamiętać, że charakterystyka śniegu zmienia się wraz z warunkami atmosferycznymi i często nawet niewielka z pozoru warstwa może być zagrożeniem. W wyniku odwilży może ona zmienić się w lód, znacznie zwiększając swoją masę. Dlatego warto regularnie odśnieżać dachy domów. Z kolei w wypadku dachów przemysłowych należy skorzystać z usług firm świadczących usługi wysokościowe. W podobny sposób należy pozbyć się lodowych nawisów i sopli. Dodatkowo na właścicielu obiektu spoczywa obowiązek przeprowadzenia kontroli bezpieczeństwa za każdym razem, gdy występują opady śniegu.
Powrót