Rodzaje szkoleń wysokościowych
Prace na wysokościach z zastosowaniem technik dostępu linowego mogą być wykonywane wyłączenie przez osoby z uprawnieniami i doskonałą znajomością technik alpinistycznych. Odpowiednie umiejętności można nabyć na kursach wysokościowych, które odbywają się w kilku ośrodkach w naszym kraju.
Certyfikowane kursy, które kończą się egzaminem to:
- IRATA – międzynarodowe szkolenie trwające 6 dni przygotowujące do 5 poziomów. Szkolenie IRATA jest uznawane za najlepsze na świecie.
- SPRAT — międzynarodowe szkolenie opierające się na standardzie amerykańskim. Trwa 5 dni i obejmuje kilka poziomów.
- OTDL – polski odpowiednik IRATA i SPRAT. Wymagania i zakres jest niemal identyczny jak na szkoleniach międzynarodowych. Obejmuje 3 poziomy zaawansowania.
Dostęp linowy polega na wykorzystaniu lin i sprzętów do realizacji prac na wysokości w podparciu lub w podwieszeniu. Alpiniści przemysłowi nie korzystają z żadnych innych zabezpieczeń w postaci podnośników koszowych czy też rusztowań. Z zastosowaniem technik dostępu linowego wykonujemy montaż reklam na wysokościach, naprawiamy dachy i rynny, myjemy okna oraz odśnieżamy dachy płaskie. Realizujemy także wiele innych prac w trudno dostępnych miejscach, do których niemożliwe jest dotarcie w inny sposób niż z wykorzystaniem technik alpinistycznych.
Uprawnienia do prac na wysokości w dostępie linowym
Szkolenia wysokościowe składają się z części teoretycznej i praktycznej. Kursanci zaznajamiają się z zagrożeniami związanymi z pracą na wysokości oraz z zasadami bezpieczeństwa. Na kursie omawiane są środki ochrony indywidualnej wykorzystywane w dostępie linowym. Kursanci uczą się z nich poprawnie korzystać oraz kontrolować ich stan. Kursanci poznają zasady także asekuracji i zagadnienia z zakresu autoratownictwa.
Powrót