Prace alpinistyczne w przestrzeniach zamkniętych
Zawód alpinisty przemysłowego często kojarzony jest ze sportem. Słusznie, ponieważ wykorzystuje się w nim skomplikowane techniki wspinaczkowe. Praca alpinisty polega więc przede wszystkim na wykonywaniu różnorodnych zadań na dużych wysokościach, zarówno na zewnątrz, jak i w przestrzeniach zamkniętych.
Jednym z najlepszych przykładów takich zadań są prace porządkowe. Alpinista przemysłowy jest niezbędny głównie w wysokich wieżowcach. Specjalista wykonuje mycie okien, naprawy reklam i neonów lub wyklejanie folią reklamową szyb. Powszechnie wykorzystywanym zastosowaniem alpinizmu przemysłowego są prace remontowo – budowlane. Dobrym przykładem jest:
- rozbiórka kominów wentylacyjnych,
- montaż kominów,
- roboty antykorozyjne w obrębie konstrukcji stalowych,
- naprawy betonu w silosach, zbiornikach i kominach,
- wykonywanie ekspertyz i pomiarów.
Alpinista przemysłowy ma bardzo wymagającą i trudną pracę. Z tego powodu bardzo ważne jest odpowiednie zabezpieczenie.
Jak zapewnić bezpieczeństwo pracy na wysokościach?
Usługi alpinistyczne, proponowane przez nasze przedsiębiorstwo, zawsze wykonuje się na najwyższym poziomie bezpieczeństwa. Sposoby zabezpieczenia alpinisty przemysłowego określa Kodeks Pracy, a zapewnienie ochrony jest obowiązkiem pracodawcy. Dla doboru środków ochronnych najważniejsza jest dokładna Ocena Ryzyka. Ta powinna być dokonywana regularnie, na przykład w sytuacji, gdy na rynku pracy pojawią się nowe zagrożenia lub środki zabezpieczające alpinistę.
Każdy alpinista musi być wyposażony w elementy, które ochronią go przed upadkiem z wysokości oraz jego ewentualnymi następstwami. Za powstrzymanie spadania odpowiadają specjalistyczne uprzęże, system łącząco – amortyzujący oraz punkty zakotwienia. Dla zapewniania odpowiedniej pozycji wykorzystuje się specjalne ławeczki. Alpinista musi również posiadać kask ochronny i kamizelkę odblaskową. Wszystkie elementy zabezpieczenia powinny spełniać określone normy i wymogi.
Powrót