Praca na wysokości. Podstawowe zasady działania
Alpinizm przemysłowy jest jednym z wielu rodzajów prac na wysokości. Aby wykonywać ten zawód, należy przejść szereg szkoleń. Istnieją jednak pewne ogólne zasady, których należy przestrzegać, wykonując każdą, nawet najmniej skomplikowaną pracę na wysokości. Warto poznać je bliżej.
Przygotowanie do pracy
Specjaliści w branży często powtarzają, że zaplanowaniu pracy należy poświęcić równie wiele uwagi, co jej wykonywaniu. Nie powinno się rozpoczynać danego zadania, bez uprzedniego zaplanowania poszczególnych etapów pracy. Trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę wszystkie możliwe okoliczności, które mogłyby zagrażać pracownikom lub osobom znajdującym się w pobliżu. Warto zastanowić się nad tym dwu, a nawet trzykrotnie. Przy pracach na wysokości absolutnie nie wolno lekceważyć nawet minimalnych zagrożeń. Wszystkie należy rozpatrywać w najgorszym scenariuszu. Warto się również zastanowić, czy danego zadania nie da się wykonać w bezpieczniejszy sposób. Do pracy w dostępie linowym zawsze należy używać sprawnego sprzętu ochronnego, dedykowanego do danego typu zadania. W przypadku innych prac na wysokości należy zastanowić się nad użyciem drabin. Tam, gdzie to możliwe, powinny one być zastąpione bezpieczniejszym sprzętem takim jak podesty czy schodki przystawne. Tam, gdzie jest to możliwe, należy też używać narzędzi o odpowiednio długich uchwytach. Istotnym ogniwem w tym łańcuchu jest czynnik ludzki. Przed rozpoczęciem zadania należy upewnić się, że wszyscy pracownicy umieją się posługiwać przydzielonym sprzętem, a także czy osoba nadzorująca pracę na wysokości wie, na co powinna zwracać szczególną uwagę.
Przyczyny wypadków
Upadek z wysokości jest przyczyną co 6 wypadku śmiertelnego w całej gospodarce narodowej i aż co 3 wypadku śmiertelnego w budownictwie. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad i pamiętanie o zachowaniu rozsądku. Najczęstszymi przyczynami wypadków przy pracy na wysokościach są właśnie niewłaściwe zachowania pracowników, spowodowane brawurą, „przymykaniem oka” na bezpieczeństwo lub brakiem szkoleń z zakresu BHP. Część wypadków spowodowana jest złym stanem technicznym urządzeń ochronnych. Do wypadków dochodzi też z powodu złej organizacji pracy.
Powrót