Planowanie pracy na wysokości. Zasady postępowania
Zgodnie z obowiązującymi przepisami za pracę na wysokości uznawane są czynności prowadzone na poziomie co najmniej 1 m ponad powierzchnią ziemi. Niezależnie od tego, na jakiej wysokości znajduje się pracownik, powierzchnia musi być osłonięta ze wszystkich stron barierkami na wysokości 1,5 m oraz wyposażona w stałe konstrukcje chroniące przed upadkiem z wysokości. Prace należy tak zorganizować, aby pracownik znajdujący się na platformie lub podeście nie był zmuszony do wychylania się za barierki.
Jeśli z różnych przyczyn nie ma możliwości zapewnienie technicznych środków bezpieczeństwa, to pracownicy powinni zostać zaopatrzeni w indywidualne środki ochrony przed upadkiem z wysokości. Parametry sprzętu muszą być adekwatne do charakteru wykonywanych prac oraz zapewniać bezpieczny dostęp do miejsca docelowego. W wielu stacjach niezbędne jest zastosowanie technik alpinistycznych.
Prace na wysokości a techniki alpinistyczne
Prace alpinistyczne wykonywane są na wysokości co najmniej 3 m. Techniki alpinistyczne stosujemy na przykład podczas mycia okien na wysokościach we Wrocławiu. Niekiedy nie jest możliwe rozłożenie rusztowania lub montaż zabezpieczeń jest zbyt czasochłonny. Nie zawsze odpowiedni dostęp do miejsca prac zapewnia podnośnik koszowy. Alpiniści przemysłowi wykorzystują techniki dostępu linowego, dzięki czemu są w stanie dotrzeć do bardzo trudno dostępnych miejsc.
Do prac na wysokości wykorzystujących dostęp linowy konieczne są uprawnienia alpinistyczne – nasi pracownicy ukończyli odpowiednie kursy, a na koncie mamy wiele zrealizowanych zleceń. Prace alpinistyczne kwalifikowane są do prac szczególnie niebezpiecznych. Pracownik z wykorzystaniem wyłącznie technik linowych dociera na spore odległości i bez żadnych dodatkowych zabezpieczeń wykonuje zlecone prace.
Powrót