Od ilu metrów zaczynają się prace na wysokości?
Praca na wysokości do należy do robót, w których najczęściej dochodzi do wypadku, wskutek nieznajomości doboru właściwych technik pracy. Przepisy BHP, jak również rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej, wyraźnie określają, jaki rodzaj robót uważa się za pracę na wysokościach i kto może i powinien ją wykonać. Niestosowanie się do przepisów nie tylko grozi wypadkiem, bywa, że ze skutkiem śmiertelnym, ale również nałożeniem kar na niefrasobliwego pracodawcę. Zobaczmy więc, jaki rodzaj prac uznawany jest w świetle obowiązującego prawa za pracę na wysokości i co to oznacza dla pracownika i pracodawcy?
Jak pracować bezpiecznie na wysokości?
W przypadku prac na wysokości duży odsetek wypadków ma miejsce z powodu niskiej świadomości zagrożenia, czy też braku konkretnego planu na wykonanie pracy. Nierzadko przyczyną nieszczęścia jest stosowanie nieprawidłowego sprzętu ochronnego czy też w ogóle nieużywanie go. Chcąc zapobiegać tego typu zdarzeniom, należy przede wszystkim zadbać o powierzenie prac osobom z doświadczeniem i odpowiednimi uprawnieniami. Będąc pracodawcą, należy pamiętać o odpowiednim przeszkoleniu pracowników oddelegowanych do prac na wysokościach, jeśli chodzi o szkolenia BHP, czy też zapewnić im odpowiedniej klasy sprzęt zabezpieczający w postaci np. atestowanych szelek bezpieczeństwa, czy też kasków. Nie można zostawić pracowników szeregowych bez żadnego nadzoru nad postępem prac, a instruktaż pracowników powinien uwzględniać nie tylko konkretne oddelegowanie zadań, ale także określać kolejność prowadzenia prac czy też dokładnie omawiać wymagania BHP poszczególnych czynności.
Nasza firma od 1999 roku specjalizuje się w szeroko pojętych pracach alpinistycznych, tak bowiem często określane są prace na wysokości. To, co warto podkreślić to fakt, że absolutnie niedopuszczalne jest, aby zlecenia traktować „po macoszemu”. Najgorsza w życiu zawodowym w każdym zawodzie, a w przypadku robót na wysokości szczególnie – jest rutyna. Uniknąć jej pomagają okresowe szkolenia BHP i stosowanie nowoczesnego, specjalistycznego sprzętu pozwalającemu świadczyć usługi wysokościowe w sposób bezpieczny.
Które roboty zaliczane są do prac na wysokości?
Pracą na wysokości jest praca wykonywana na powierzchni powyżej 1 m nad poziomem podłogi lub ziemi. Nie można zapominać, że wysokość to tylko jeden z parametrów zaliczających prace do wspomnianej kategorii. Pracami na wysokości nie będą roboty, których powierzchnia jest osłonięta ze wszystkich stron do wysokości co najmniej 1,5 m pełnymi ścianami lub ścianami z oknami oszklonymi. Robotami na wysokości nie będą prace w przypadku gdy teren prowadzonych prac wyposażony jest w inne stałe konstrukcje lub urządzenia chroniące pracownika przed upadkiem. Odrębną nieco kwestią jest uznanie zadań do wykonania za tzw. szczególnie niebezpieczne. Dlatego, choć np. mycie klasycznych okien mogłoby w świetle obowiązującej definicji prac na wysokościach, być uznane za prace na wysokościach to nie są one zaliczane do prac niosących duże zagrożenie zdrowia i życia. Ich wykonywanie również powinno podlegać nadzorowi, kontroli sposobu wykonywania i zachowania podstawowych zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. Wszelkie prace, które zaliczane w rozumieniu przepisu ogólnego bhp za prace szczególnie niebezpieczne winny być wykonywane jedynie przez osoby do tego przeszkolone, posiadające odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia zawodowe.
Powrót