Kilka słów o szkoleniach wysokościowych
Pracownicy wykonujący prace na wysokości muszą mieć aktualne badania lekarskie i przejść stosowne szkolenie BHP. W przypadku alpinizmu przemysłowego wymagania są jeszcze większe – pracownicy muszą przejść szereg dodatkowych szkoleń. Jakie tematy są na nich poruszane?
Część teoretyczna
Szkolenie zazwyczaj zaczyna się od części teoretycznej, na której kursanci uzyskują wiedzę na temat systemów asekuracyjnych i wymogów formalno-prawnych dotyczących asekuracji. Dowiadują się też jak zabezpieczać się podczas pracy przy niesprzyjających warunkach pogodowych oraz jak mają sobie radzić w razie sytuacji awaryjnych i wypadków. Zajęcia teoretyczne poruszają też zasady pracy na różnego rodzaju budynkach, obiektach i urządzeniach. Szkolenia wysokościowe dedykowane są pracownikom różnych branż, od budownictwa, przez energetykę i magazynowanie, aż po telekomunikację. Korzystają z nich także pracownicy wielu innych sektorów gospodarki.
Część praktyczna
Część praktyczna wciela zdobytą wiedzę w życie. Kursanci uczą się własnoręcznie obsługiwać sprzęt chroniący przed upadkiem i wykonują ćwiczenia na określonych stanowiskach pracy. Do dyspozycji mają różnego rodzaju karabinki, zatrzaśniki, amortyzatory, linki, szelki bezpieczeństwa i liny asekuracyjne. Poznają także urządzenia samohamowne, samozaciskowe oraz kotwiczące. Przez cały czas kursanci znajdują się pod czujnym okiem profesjonalistów, którzy natychmiast wskazują ich błędy i złe nawyki. Ćwiczenia mają na celu poruszenie wyobraźni przyszłych pracowników wysokościowych i przygotowanie ich na nawet najbardziej nietypowe i trudne sytuacje. Szkolenia wysokościowe odbywają się na specjalnie do tego celu zbudowanych stanowiskach szkoleniowych. Kursanci w sposób bezpieczny i kontrolowany zdobywają pierwsze doświadczenia, nie musząc martwić się o swoje życie i zdrowie. Osoba, która pragnie zostać alpinistą przemysłowym, powinna przyłożyć dużą wagę zarówno do zajęć teoretycznych, jak i praktycznych, a zdobytą wiedzę często odświeżać.
Powrót