Kilka słów o akrofobii, czyli lęku wysokości :)
Akrofobia jest to strach przed spadnięciem oraz przebywaniem na dużej wysokości. Pojawia się nawet na samą myśl o takiej sytuacji. Dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, może pojawić się w każdym okresie życia.
Objawy akrofobii
Lęk wysokości może przeszkodzić w wykonywaniu wielu zawodów, np. przy pracach wysokościowych, ale na szczęście nasi pracownicy go nie mają. Oczywiście w pewnych sytuacjach, np. kiedy wieje silny wiatr, odczuwają strach, ale ma on racjonalne podłoże. To znaczy jest to strach przed realnym zagrożeniem (np. uderzeniem ciałem o ścianę), a nie strach przed wysokością samą w sobie. Inaczej jest w przypadku akrofobii. Każdy chory ma indywidualne objawy lęku wysokości, a ich nasilenie różni się w zależności od sytuacji. Bezzwłocznie w przypadku ich wystąpienia należy taką osobę uspokoić i zająć jej myśli, aby zapomniała o strachu. Osoba chora unika sytuacji, w czasie których mogłaby czuć się niekomfortowo. Stale powracające objawy akrofobii są w stanie doprowadzić do nerwicy histerycznej lub załamania nerwowego. Do najczęściej spotykanych objawów lęku wysokości należą:
- kołatanie serca,
- potliwość,
- drgawki,
- ciężki oddech,
- nudności,
- zawroty głowy,
- brak równowagi,
- wrażenie omdlewania,
- silny niepokój,
- obawa utraty kontroli nad własnymi ruchami,
- obawa śmierci.
Leczenie lęku wysokości
Osoba ze zdiagnozowanym lękiem wysokości raczej nie ma szans na rozpoczęcie na rozpoczęcie kariery alpinisty przemysłowego, ale ma szanse, np. na chodzenie po górach. Natomiast w przypadku, gdy lęk wysokości paraliżuje życie chorego (np. boi się on wyjść na balkon), konieczna staje się terapia na poziomie behawioralno-poznawczym. Takie leczenie polega na stopniowej konfrontacji z lękiem, a jego celem jest zmiana sposobu myślenia w czasie przebywania na wysokościach. Dlatego psycholodzy w tym przypadku stosują indywidualne techniki terapeutyczne.
Nieoczywistą metodą leczenia jest technologia wirtualnej rzeczywistości VR. Podczas sesji przez gogle VR przekazywana jest symulacja przemieszczania się po moście linowym, górskich zboczach lub innych niekomfortowych dla chorego miejscach. Takie leczenie stopniowo zmniejsza strach przed wysokością.
W przypadku silnych fobii niezbędne jest przyjmowanie leków. W farmakoterapii stosuje się najczęściej leki przeciwdepresyjne, przeciwlękowe i kardiologiczne, które również są skuteczną metodą leczenia lęku wysokości. Chorzy w sytuacjach lękowych zapominają o prawidłowym oddechu. Wynikiem tego jest wzrost paniki i nasilenie się innych objawów. Prawidłowa kontrola oddechu uspokaja organizm i myśli, dzięki czemu chory nie skupia się na strachu. Najskuteczniejszym sposobem leczenia akrofobii jest próba wejścia na niewielką wysokość w towarzystwie zaufanej osoby, ale wszystko w kontrolowanych i bezpiecznych warunkach! Osoba z akrofobią w żadnym wypadku nie powinna samodzielnie myć okien na wysokości, dokonywać napraw anten czy dachów – takie zadania najlepiej powierzyć specjalistom, którzy zrealizują je szybko i sprawnie, a co ważne - bez lęku :)
Powrót