Jakie są najczęstsze przyczyny upadków z wysokości?
W Polsce za prace na wysokościach uznawane są wszelkie działania wykonywane na poziomie przynajmniej jednego metra od gruntu. I choć może się wydawać, że nie jest to duża wysokość, jakikolwiek wypadek wiąże się z ryzykiem poważnych obrażeń, a nawet śmierci. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny upadków z wysokości? Zaliczamy do nich między innymi brak odpowiedniego wyszkolenia, spadek koncentracji powodujący utratę równowagi, ignorowanie przepisów i sytuacji niebezpiecznych czy niezaplanowanie odpowiedniego przebiegu prac. Wśród przyczyn omawianych wypadków często wymienia się również wykonywanie pracy mimo przeciwwskazań lekarskich.
Należy pamiętać o zabezpieczeniu
Na upadki z wysokości wpływ ma często także brak odpowiednich zabezpieczeń. Elementy takie jak na przykład kaski, specjalne buty, szelki czy liny to tylko część obowiązkowego wyposażenia osób pracujących na wysokości. Ich niestosowanie przez pracowników firmy wiąże się nie tylko z możliwością otrzymania kary od Państwowej Inspekcji Pracy, ale również z poważnymi skutkami ewentualnego wypadku. Do upadku często wystarczy bowiem, o czym wspominaliśmy wcześniej, chwila nieuwagi. Stosowanie akcesoriów zabezpieczających pozwala nie tylko zminimalizować skutki wypadku, ale w wielu przypadkach również całkowicie mu zapobiec.
Warto korzystać z usług profesjonalistów
Jeśli jesteś osobą, która nie dysponuje profesjonalnym sprzętem zabezpieczającym lub nie posiada odpowiednich umiejętności do pracy na wysokości, nie podejmuj ryzyka samodzielnej realizacji zadań. Działania, takie jak na przykład mycie okien na wysokościach warto zlecić profesjonalistom, którzy nie tylko skutecznie wykonają prace, ale zrobią to również przy zachowaniu wszelkich standardów bezpieczeństwa.
Powrót