Dzieje alpinizmu przemysłowego na świecie
Historia alpinizmu przemysłowego na świcie sięga XX wieku, a konkretnie lat sześćdziesiątych. Pierwsze informacje na ten temat dotyczą Stanów Zjednoczony, w których zaczęto realizować prace na wysokościach. Kto wykonywał tego rodzaju zlecenia? Przede wszystkim były za to odpowiedzialne osoby, które uprawiały klasyczny alpinizm. Nie inaczej sytuacja wyglądała również w naszym kraju. Z dostępnych informacji wynika bowiem, że wspomnianymi działaniami zajmowali się między najsłynniejsi polscy himalaiści, a więc Krzysztof Wielicki czy Jerzy Kukuczka.
Rozwój alpinizmu przemysłowego
Z biegiem czasu alpinizm przemysłowy stawał się coraz popularniejszy. Dowodem tego jest między innymi zawiązanie pierwszych organizacji, które w swoich strukturach zrzeszały osoby pracujące na wysokościach. Pionierami w tym byli Brytyjczycy, którzy w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku utworzyli Międzynarodowe Branżowe Stowarzyszenie Przemysłowego Dostępu Linowego — IRATA. Podobny związek zawiązany został także w Polsce. Było to w 2009 roku, a mowa konkretnie o Organizacji Techników Dostępu Linowego. Warto zaznaczyć, że celem tego rodzaju związków jest między innymi regulacja przepisów oraz podnoszenie standardów w branży poprzez regularne szkolenia.
Sprzęt w alpinizmie przemysłowym
Omawiając dzieje alpinizmu przemysłowego, na szczególną uwagę zasługuje sprzęt wykorzystywany do realizacji zadań. Ten, który użytkowany był w latach sześćdziesiątych czy siedemdziesiątych, mocno różnił się od akcesoriów, które stosowane są obecnie. Współcześnie podczas takich działań, jak na przykład montaż banerów reklamowych stosuje się między innymi uprzęże, lonże czy karabinki. W przeszłości usługi były przez stosunkowo długi czas świadczone wyłącznie przy użyciu dwóch lin — zjazdowej oraz asekuracyjnej.
Powrót