Czy alpinistyka przemysłowa to niebezpieczne zajęcie?
Alpinistyka przemysłowa jest wyjątkowo ciekawym zawodem. Niestety wiąże się ona również ze sporym ryzykiem, dlatego z pełnym przekonaniem możemy stwierdzić, że jest to niebezpieczne zajęcie. Nie dziwi zatem fakt, że ściśle regulują je przepisy. Nakazują one bowiem między innymi posiadanie uprawnień umożliwiających wykonywanie zawodu, a kandydat do pracy musi przejść specjalistyczne badania, które pozwolą mu realizować zadania na wysokościach. Warto również zaznaczyć, że alpiniści przemysłowi muszą być wyposażeni w specjalne akcesoria poprawiające bezpieczeństwo.
Kiedy praca w zawodzie alpinisty przemysłowego jest wyjątkowo niebezpieczna?
Istnieją czynniki, przez które zawód alpinisty przemysłowego jest wyjątkowo niebezpieczny. Kiedy dokładnie ryzyko wzrasta? Między innymi podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych. Opady deszczu czy śniegu bądź silny wiatr sprawiają bowiem, że o wypadek jest znacznie łatwiej, dlatego należy wówczas zachować szczególną ostrożność. W skrajnych przypadkach montaż bilbordów na wysokości czy realizacja innych działań musi zostać wstrzymana. Warto również zaznaczyć, że źródłem wielu wyjątkowo niebezpiecznych sytuacji jest rutyna. Właśnie dlatego zachowanie pełnej koncentracji jest kluczowe od początku do zakończenia realizacji zadania.
Czynniki redukujące ryzyko wypadku
W związku z tym, że alpinistyka przemysłowa jest niebezpiecznym zajęciem, istnieje wiele czynników, które wpływają na redukcję ryzyka wypadków. Zaliczamy do nich między innymi profesjonalne akcesoria zabezpieczające, takie jak na przykład liny, kaski, uprzęże czy odpowiednie obuwie. Kluczowe znaczenie dla minimalizacji sytuacji zagrażających życiu lub zdrowiu mają również regularne badania lekarskie. Pozwalają one bowiem wykryć wszelkie czynniki, których występowanie wiązałoby się z sytuacjami niebezpiecznymi podczas wykonywania prac na wysokościach.
Powrót