Czy alpiniści przemysłowi korzystają z rusztowań?
Alpinizm przemysłowy, nazywany również dostępem liniowym, to specjalistyczna technika pozwalająca na skuteczne i pozbawione ryzyka wykonywanie różnego rodzaju prac na wysokości. Na czym dokładnie polega i czy wymaga stosowania rusztowań?
Alpinizm przemysłowy a rusztowania
Działania i sprzęt wykorzystywane w alpinizmie przemysłowym zainspirowane są technikami wspinaczkowymi oraz jaskiniowymi. Jest to konieczne, by prace wykonywane na wysokościach były bezpieczne i przebiegały w sposób maksymalnie sprawny.
Z tego powodu już od lat 60-tych polscy alpiniści przemysłowi korzystali z lin asekuracyjnych oraz zjazdowych. Z czasem wykorzystywany w tym zawodzie sprzęt ewoluował i stawał się coraz bardziej złożony, a wykonujące go osoby przechodziły profesjonalne szkolenia obejmujące zarówno bezpieczne korzystanie z poszczególnych urządzeń, jak i wykonywanie prac na wysokościach.
Ze względu na możliwości, jakie ze sobą niesie, alpinizm przemysłowy wykorzystywany jest do takich prac jak mycie okien i ścian wysokich budynków, montaż reklam na billboardach i obiektach w przestrzeni miejskiej, czyszczenie rynien czy konserwacja i serwisowanie dachów.
Tu dochodzimy do interesującego nas pytania: czy alpiniści przemysłowi wykorzystują w swojej pracy rusztowania? Najważniejszym elementem ich wyposażenia pozostaje oczywiście sprzęt inspirowany narzędziami wspinaczkowymi oraz jaskiniowymi. Urządzenia te muszą być jednak ściśle dostosowane do prac na wysokości, a także opatrzone znakiem CE i dostosowane do prac na wysokości zgodnie z normami UE.
Co więcej, sprzęt taki stanowi zaledwie podstawy bogatego i złożonego wyposażenia alpinisty przemysłowego. Oprócz lin przeznaczonych do pracy i podchodzenia konieczne jest również korzystanie ze specjalnych urządzeń zjazdowych oraz urządzeń do podchodzenia. Wyposażenie musi również obejmować kask ochronny oraz uprząż roboczą spełniającą normy EN 361 i EN 813 – ta ostatnia może być dodatkowo wspierana przez użycie ławeczki.
Oprócz tego konieczne jest również korzystanie z bloczków do transportu poszczególnych obiektów, specjalistycznych karabinków spełniających normy UE oraz wielu innych elementów drobnego osprzętowania wykorzystywanego podczas prac na wysokości.
Dlaczego alpiniści przemysłowi nie korzystają z rusztowań? Sprzęt tego typu ma ograniczony zasięg – co oznacza, że w określonych warunkach korzystanie z nich mogłoby być kłopotliwe, a nawet niemożliwe. Ponadto specjalistyczny sprzęt do alpinizmu przemysłowego jest znacznie bezpieczniejszy, a jego stosowanie tańsze, niż ma to miejsce w przypadku rusztowań.
Powrót