Co o odśnieżaniu dachów mówią przepisy?
Przepisy a odśnieżanie dachów
Zalegający na dachach śnieg czy zwisające z niego sople mogą stworzyć duże zagrożenie zarówno dla przechodniów, jak i dla osób znajdujących się wewnątrz budynku. Zbyt duże obciążenie może spowodować zawalenie się dachu, a ostre sople mogą poważnie zranić przechodnia. Odśnieżanie dachów wydaje się więc koniecznością, lecz czy jest ugruntowane przepisami prawnymi?
Polskie prawo wyraźnie mówi o konieczności utrzymywania budynków w prawidłowym stanie. Artykuł 91a. Prawa budowlanego narzuca właścicielowi bądź zarządcy obowiązek utrzymywania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym. Wymieniony artykuł poucza nas również, że jeśli użytkuje się obiekt w sposób niezgodny z przepisami lub nie zapewnia się bezpieczeństwa użytkowania obiektu budowlanego, podlega się karze grzywny, ograniczenia lub nawet pozbawienia wolności do roku.
Z racji na niebezpieczeństwo, jakie grozi przy nieegzekwowaniu tego obowiązku, służby bezpieczeństwa przywiązują do niego dużą wagę. Dlatego też należy dbać o regularne odśnieżanie obiektów, które nie tylko zapewni właścicielom spokojne sumienie, ale także pozwoli na uniknięcie wysokich kar finansowych.
Prace na wysokościach
Odśnieżanie dachów pasaży handlowych czy przemysłowych nie należy do najprostszych zadań – wymaga dużej ostrożności i prawidłowych zabezpieczeń. Średni ciężar świeżego śniegu to już 1 kN/m3, a mokrego to aż 4 kN/m3. Tak dużego obciążenia może nie wytrzymać konstrukcja dachu, dlatego należy go systematycznie usuwać.
Prace wysokościowe warto zlecić osobom, które zajmują się tym profesjonalnie oraz potrafią wykonać tę pracę sprawnie i w bezpiecznych dla wszystkich warunkach. Przy odśnieżaniu dachów należy zadbać o bezpieczeństwo osób pracujących na dachu oraz otoczenie budynku, na które będzie spadał zrzucany śnieg. Profesjonalne usługi wysokościowe to gwarancja prawidłowo wykonanej pracy.