Charakterystyka i rozwój alpinizmu przemysłowego
Wraz z rozwojem infrastruktury miejskiej, sieci energetyczych oraz przemysłu reklamy wielkoformatowej niezbędne stało się wykonywanie usług na dużych wysokościach, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynków. Na to zapotrzebowanie odpowiada alpinizm przemysłowy. Wyrósł on z połącznia klasycznych technik alpinistycznych oraz jaskiniowych. Tak powtstała odpowiedź na potrzebę wykonywania prac wysokościowych z wykorzystaniem technik linowych.
Początki wspinaczki przemysłowej
O początkach alpinizmu przemysłowego w naszym kraju możemy mówić na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Wtedy to do prac na wysokości zaczęto używać liny asekuracyjnej i zjazdowej, a z czasem także specjalnych uprzęży. W kolejnym dziesięcioleciu nastąpił chyba największy rozkwit tej działalności usługowej. Początkowo zajmowali się nią jedynie doświadczeni alpiniści, z czasem, w związku z wprowadzonymi szkoleniami, zakładane były pierwsze profesjonalne firmy. Oczywiście dostęp do lepszej jakości sprzętu miał na rozwój alpinizmu przemysłowego niebagatelny wpływ.
Alpinizm przemysłowy obecnie
Prace na wysokościach są gałęzią usług, która stale się rozwija, a sposób funkcjonowania infrastruktury miejskiej niezmiennie dostarcza tego typu fachowcom zajęć. Zwłaszcza, że zakres oferowanych usług jest ogromny i obejmuje między innymi montaż reklam, renowacje budynków, usługi dekarskie, różnego rodzaju prace remontowo-budowlane, czy nawet usługi elektryczne. To sprawia, że alipniści przemysłowi muszą poświęcić wiele czasu na naukę i nabieranie doświadczenia, ale stają się konkurencją w wielu branżach. Do tego mogą wciąż się dokształcać, aby wykonywać nowe rodzaje zleceń. Wydaje się zatem, że wykonywanie prac na wysokościach to zawód nie tylko z długą historią i ciekawą genezą, ale także zajęcie bardzo przyszłościowe. W końcu jak często widziany za oknami, wysokości na których potrzebne są różnego rodzaju usługi, z pewnością nie zabraknie. A nowe pojawiają się w bardzo szybkim tempie.
Powrót