Bezpieczne odśnieżanie dachów
Zimy w Polsce zaskakują. Jednego roku śnieg pada zaledwie kilka dni, podczas gdy następnego przez dwa miesiące jest biało. Chociaż dzieci cieszą z możliwości zabawy, dla zarządców budynków śnieg potrafi być prawdziwym utrapieniem. Mają oni obowiązek utrzymywać obiekt w dobrym stanie technicznym i zapewnić bezpieczeństwo osobom przebywającym w jego wnętrzu, jak i przechodniom. A to oznacza, że muszą regularnie odśnieżać dach. Nadmiar śniegu na dachu może spowodować jego zawalenie, a śnieg i lód na krawędziach mogą zagrażać osobom przebywającym obok budynku.
Dachy płaskie i strome
Jak łatwo można się domyślić, usuwanie śniegu z dachu płaskiego jest prostsze. Pracownicy muszą szczególną uwagę zachować przy krawędziach dachu, otworach w nim, miejscach, gdzie dach jest osłabiony, niezabezpieczonych świetlikach i klapach dymowych, a także innych miejscach, gdzie upadek jest możliwy. Jeśli na dachu nie ma żadnych zabezpieczeń takich jak balustrady czy siatki, pracownicy muszą być wyposażeni w środki ochrony indywidualnej i przeszkoleni z zakresu ich używania. Jeśli stan techniczny dachu wzbudza wątpliwości lub dach nie przeszedł okresowej kontroli technicznej, pracownikom nie wolno na niego wchodzić i należy opracować inną metodę odśnieżania. Do odśnieżania dachów stromych powinno się zatrudniać firmy specjalizujące się w alpinizmie przemysłowym, które dysponują odpowiednią wiedzą i sprzętem.
Zabezpieczenie terenu
Należy pamiętać o tym, że podczas odśnieżania dachu, teren wokół powinien być odpowiednio zabezpieczony. Teren wygrodzony powinien obejmować obszar o szerokości 1/10 wysokości budynku, nie mniej jednak niż 6 metrów. Jeśli nie da się tego zrobić, należy zastosować inne środki. Przykładem może być zagrodzenie przyległego chodnika, zablokowanie przejazdu jedną stroną ulicy czy kierowanie ruchem przez osobę znajdującą się na dole. Jeśli chodnik zablokowany jest przez zaparkowane samochody, trzeba koniecznie powiadomić Urząd Miasta lub Straż Miejską.
Powrót